Ludzki kręgosłup dzieli się na 5 odcinków, które tworzą w sumie 33-34 kręgi:
Rezonans magnetyczny emituje pole magnetyczne, które pobudza atomy wodoru w komórkach tkanek budujących kręgosłup i sprawia, że układają się one w określonej sekwencji. Ruch ten odbierany jest przez specjalne detektory, które przekształcają go następnie w obraz widoczny na monitorze komputera.
Dzięki temu możliwe jest precyzyjne zobrazowanie poszczególnych struktur anatomicznych kręgosłupa, a tym samym wykrycie wszelkiego rodzaju zmian zwyrodnieniowych, urazów czy chorób kręgosłupa.
Generowane w trakcie badania fale radiowe i pole magnetyczne są bezpieczne dla ludzkiego organizmu, co sprawia że rezonans magnetyczny kręgosłupa może być wykonywany wielokrotnie. Dzięki temu jest powszechnie wykorzystywany również do monitorowania skuteczności wdrożonego leczenia czy przeprowadzonych zabiegów operacyjnych.
Dzięki precyzyjnemu badaniu jakim jest rezonans magnetyczny kręgosłupa, możliwe jest zdiagnozowanie takich nieprawidłowości jak:
Skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa wystawiane jest przede wszystkim ze względu na długotrwałe dolegliwości bólowe w obrębie pleców lub trudności z poruszaniem się. Są to bowiem jedne z najważniejszych objawów świadczących o schorzeniach kręgosłupa.
Oprócz zastosowania w diagnostyce chorób kręgosłupa i nieprawidłowości w obrębie rdzenia kręgowego, rezonans magnetyczny kręgosłupa wykorzystywany jest także jako badanie pomocnicze przy planowaniu zabiegów chirurgicznych i ocenie ich skuteczności.
Często stosowany jest także do monitorowania postępów leczenia, m.in. przy takich chorobach jak dyskopatia, gdzie dolegliwości mogą być wywoływane nawet przez niewielki ucisk na nerwy.
Rezonans magnetyczny wykonywany jest także regularnie u chorych na stwardnienie rozsiane i po przebytej chorobie nowotworowej, w celu wykrycia ewentualnego nawrotu choroby.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa w większości przypadków wykonuje się wraz z kontrastem. W tym wypadku na badanie należy zgłosić się po minimum 6-cio godzinnej przerwie od ostatniego posiłku, a także dostarczyć aktualny wynik oznaczenia poziomu kreatyniny.
Jest to niezbędne, by zweryfikować czy nasze nerki są sprawne i będą zdolne do usunięcia środka kontrastującego z naszego organizmu. Jeżeli posiadamy wcześniejsze wyniki badań obrazowych, również warto zabrać je ze sobą. Samo badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w trakcie których należy pozostać nieruchomo.
Kobiety na badanie powinny zgłosić się bez makijażu, a przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć wszelkiego rodzaju metalowe elementy ubioru i urządzenia elektroniczne, takie jak sprzączki, zamki, biżuteria, okulary, smartwatche, opaski fitness itp.
Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do wykonania badania, nie ma ich wiele, ponieważ jest ono nieinwazyjne i bezpieczne, jednak nie należy go wykonywać u osób, które posiadają:
Nie zawsze również badanie można wykonać u osób ze skazą krwotoczną, klaustrofobią i kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.