To badanie bezinwazyjne, bezpieczne i co najważniejsze bezbolesne, które jest powszechnie stosowane w diagnozowaniu różnego rodzaju schorzeń i urazów. Pozwala na precyzyjne zobrazowanie zarówno kości jak i tkanek miękkich, a także ocenę funkcjonalności wielu narządów. W ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia można wykonać rezonans:
Do obrazowania rezonans magnetyczny wykorzystuje pole generowane przez specjalną aparaturę, które wzbudza obecne w komórkach naszego ciała atomy wodoru.
Te przemieszczając się generują impulsy, które są odbierane przez specjalne detektory i przy pomocy zaawansowanego oprogramowania przekształcane na precyzyjne obrazy poszczególnych struktur i tkanek.
Decydując się na skorzystanie z rezonansu magnetycznego w ramach świadczeń Narodowego Fundusz Zdrowia należy:
By rezonans magnetyczny mógł zostać wykonany w ramach finansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia powinno się dostarczyć odpowiednie skierowanie.
Musi być ono podpisane przez lekarza, który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tego typu skierowania, ze względu na spore koszty badania, wystawia się przede wszystkim przy istotnych przesłankach do wykonania badań diagnostycznych.
Posiada ono ograniczoną datę realizacji, dlatego na badanie najlepiej zarejestrować się w możliwie jak najkrótszym czasie od jego otrzymania.
Jak powinno prawidłowo wyglądać takie skierowanie? By mogło ono zostać uznane przez placówkę wykonującą rezonans magnetyczny na NFZ powinno zawierać poniższe dane:
Decydując się na wykonanie rezonansu magnetycznego w ramach środków z Narodowego Funduszu Zdrowia należy zwrócić uwagę na to, by wybrana placówka posiadała nie tylko krótkie terminy realizacji badania, ale również wysokiej jakości sprzęt i odpowiednio przeszkoloną kadrę. Tylko wtedy można mieć pewność, że badanie wykonano z troską o jego najwyższą precyzję.